Cestování autem

Pokud se chystáte řídit vozidlo ve Španělsku, bude vás předem zajímat, jak si vozidlo pronajmout a zda je váš řidičský průkaz platný, případně zda je vyžadováno mezinárodně platné pojištění. Vše se dozvíte níže.

Které řidičské průkazy platí ve Španělsku?

Pokud cestujete autem, musíte si zjistit, zda je váš řidičský průkaz platný pro řízení ve Španělsku, zda si ho musíte vyměnit nebo zda potřebujete mezinárodní řidičský průkaz.

Řidičské průkazy vydané v zemích EU a Evropského hospodářského prostoru (Island, Lichtenštejnsko a Norsko) lze ve Španělsku používat, pokud jsou platné.

Pokud pocházíte z jiné země, doporučujeme vám, abyste si před vstupem nechali vystavit mezinárodní řidičský průkaz ve vaší zemi. Ten má platnost jeden rok a je doplňkovým povolením. Proto jej musíte vždy doprovodit svým cestovním pasem a zahraničním řidičským průkazem.

Mějte také na paměti, že minimální věk pro řízení ve Španělsku je 18 let.

Nezapomeňte také, že je povinné mezinárodně platné pojištění. Občané zemí EU, Švýcarska, Velké Británie, Norska, Islandu, Lichtenštejnska, Andorry, Bosny a Hercegoviny, Srbska nebo Černé Hory potřebují pouze potvrzení o pojištění a doklad o zaplacení potvrzující jeho platnost. Občané Albánie, Ázerbájdžánu, Běloruska, Íránu, Izraele, Makedonie, Maroka, Moldavska, Tuniska, Turecka, Ukrajiny nebo Ruska potřebují zelenou kartu nebo potvrzení o mezinárodním pojištění odpovědnosti. Ve zbývajících případech je třeba uzavřít hraniční pojištění.

Vzhledem k tomu, že se tyto zvláštní požadavky mohou měnit, měli byste se před odjezdem obrátit na španělský konzulát nebo velvyslanectví a zjistit přesné podmínky.

Jak si mohu pronajmout vozidlo?

Chcete-li si ve Španělsku pronajmout vozidlo, musí vám být alespoň 21 let a musíte mít platný řidičský průkaz. Mnoho autopůjčoven navíc vyžaduje, abyste byli držiteli řidičského průkazu alespoň 1-2 roky. K dokončení pronájmu vozidla budete potřebovat kreditní kartu.

Upozorňujeme, že další řidiči musí být jako takoví uvedeni v nájemní smlouvě. Na řidiče mladší 25 let se také mohou vztahovat vyšší sazby.

Ve Španělsku jsou pronajímaná vozidla obvykle vybavena manuální převodovkou. Vozidla s automatickou převodovkou jsou obvykle dražší.

Jaká jsou nejdůležitější pravidla?

Ve Španělsku se jezdí vpravo, bezpečnostní pásy jsou povinné pro všechny cestující a na všech silnicích platí rychlostní limity. Ty jsou následující: 120 km/h na dálnicích a rychlostních silnicích, 90 km/h na běžných venkovských silnicích a 30 km/h v zastavěných oblastech.

Další důležité předpisy jsou:

  • Je zakázáno mluvit mobilním telefonem bez systému hands-free nebo používat mobilní telefon za jízdy.
  • Vozidla se smějí předjíždět pouze zleva.
  • Nezletilé osoby mladší 135 cm nesmí sedět na předním sedadle a musí vždy používat schválený zádržný systém. U nezletilých osob s výškou do 150 cm se doporučuje používat zádržný systém s opěradlem. Tyto předpisy platí také pro taxíky. Pokud tedy chcete jet v taxíku s dítětem, musíte mít u sebe schválený zádržný systém.
  • Zákaz řízení pod vlivem alkoholu: Maximální povolený obsah alkoholu v krvi je 0,5 g/l (0,25 mg/l v dechu).
  • U motocyklů, jízdních kol a mopedů jsou povinné přilby.
  • Parkování na veřejných komunikacích není vždy povoleno nebo bezplatné. V mnoha městech jsou parkovací plochy regulovány a zpoplatněny. Obvykle je poznáte podle toho, že jsou na nich umístěny parkovací automaty.

Které silnice jsou placené a které ne?

Ve Španělsku je většina státní silniční sítě zpoplatněna. Patří sem všechny dálnice (silnice se samostatnými jízdními pruhy v každém směru a bez křižovatek).

Existuje však řada hlavních silnic, na kterých se musí platit mýtné: dálnice. Výše poplatku se liší a obvykle existují bezplatné alternativy.

Zpoplatněné dálnice si můžete prohlédnout na následujících internetových stránkách.

Příslušné mýtné lze platit v hotovosti, platební kartou nebo elektronicky (instalací příslušného zařízení ve vozidle).

Co dělat, když obdržíte pokutu

Obecně platí, že přestupky proti bezpečnosti silničního provozu, které se trestají pokutou, je třeba vždy zaplatit. Pokud jste obdrželi pokutu za dopravní přestupek, máte dvě možnosti:

Pokud je pokuta oznámena v okamžiku spáchání přestupku, lze ji v případě Guardia Civil zaplatit přímo policistům kreditní nebo debetní kartou.

Pokud je pokuta oznámena poštou, existuje několik možností platby:

1. telefonicky na čísle 060 (ze Španělska): Služba je dostupná pouze ve španělštině. Platba se provádí platební kartou. Ze zahraničí se lze dovolat na telefonní číslo +34 902887060.

2. prostřednictvím internetu: V případě, že se jedná o platbu přes internet, je možné ji uhradit na základě žádosti o platbu: Prostřednictvím španělského dopravního inspektorátu.

3. Osobně: Na webových stránkách španělského ministerstva vnitra:

Na pobočkách Caixabank.

Na španělských poštách je účtován dodatečný poplatek ve výši 1,50 % z dlužné částky.

Na provinčních dopravních úřadech s kreditní nebo debetní kartou.

4. Pokud žijete v zahraničí, můžete platit také bankovním převodem. V případě jakýchkoli pochybností nebo dotazů týkajících se pokut se můžete obrátit na DGT prostřednictvím následujícího informačního telefonního čísla: +34 987 010 559. 

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *